توافق‌نامه‌ی سطح کیفیت خدمات

۱.بررسی اجمالی

این توافق‌نامه نشان‌دهنده‌ی سطح، محدودیت‌ها و ویژگی‌های کیفی ارایه‌ی خدمات زیرساخت دیتاسنتر با نام تجاری مرکز داده نور از سوی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور است،‌ که در این توافق‌نامه به اختصار «مرکز داده» خوانده می‌شود. مرکز داده در این قرارداد متعهد به تضمین سطح کیفیت خدمات عرضه شده به «بهره‌بردار» است که از یک یا چند محصول زیرساخت دیتاسنتر مرکز داده نور استفاده می‌کند.

در این توافق‌نامه سطح دسترسی و نگهداری، هم‌چنین محدودیت‌های سرویس‌های مرکز داده نور به تفصیل بیان و خدمات اعتباری مربوط به هرکدام در زمان بروز اختلال شرح داده شده است؛ لازم به‌ذکر است که هریک از انواع اختلال در هریک از محصولات و سرویس های مرکز داده به‌ شکل انحصاری در چارچوب همین سند قابلیت بررسی و ارزیابی و جبران را خواهد داشت.

این توافق‌نامه برای بهره‌بردارانی اجرایی است که تنها از خدمات پشتیبانی حرفه‌ای و سازمانی استفاده می‌کنند، هیچ‌گونه بدهکاری به مرکز داده ندارند، پرداخت هزینه خدمات مورد بهره‌برداری را مطابق قرارداد فی‌مابین انجام داده‌اند و خدمت مورد استفاده نیز از سوی آن‌ها در حالت فعال قرار دارد. اگر بهره‌بردار از بسته‌های رایگان محصولات استفاده می‌کند یا تحت خدمات حمایتی مرکز داده نور قرار دارد، شامل خدمات دریافتی مندرج در این توافق‌نامه نخواهد شد.

بهره‌برداری از هر یک از محصولات مرکز داده نور به‌معنای پذیرش تمام مفاد این توافق‌نامه است و با عدم‌پذیرش این توافق‌نامه، ارایه‌ی هیچ‌یک از خدمات یادشده ممکن نخواهد بود. در نتیجه چنان‌چه با هریک از مفاد این سند موافق نیستید، لطفن به‌بهره‌گیری از خدمات  مرکز داده خاتمه دهید.

بازبینی، اصلاح یا به‌روزرسانی جزیی یا کلی مفاد این توافق‌نامه از طرف مرکز داده به اطلاع «بهره‌بردار» خواهد رسید. این اطلاع‌رسانی می‌تواند از راه ارسال نامه، فکس، ایمیل یا به‌شکل اعلان در وب‌سایت یا پنل کاربری بهره‌بردار باشد. در هر حال، کاربران موظف‌اند به‌شکل دوره‌ای با مراجعه به‌این صفحه، از جدیدترین نسخه‌ی این توافق‌نامه مطلع شوند.

تعاریف

دوره‌ی ۳۰ ‌روزه:بازه‌ی زمانی‌ شامل ۳۰‌ روز تقویمی است که با پرداخت و فعال‌سازی یک‌ خدمت مبتنی ‌بر زیرساخت مرکز داده آغاز می‌شود.
زمان دسترسی:زمانی‌که مشتری بدون هیچ اختلالی (به‌جز موارد محدودیت) از خدمات استفاده کرده است.
مبلغ ماهانه:مبلغ ریالی پرداخت ‌شده، برای هر دوره‌ی ۳۰ روزه‌ی یک‌ خدمت فعال است.
نسبت دسترسی (Uptime) ماهانه: نسبت زمان دردسترس‌ بودن، فعال ‌بودن یا قابلیت استفاده داشتن یک خدمت مبتنی‌بر زیرساخت دیتاسنتر به ‌زمان اختلال آن خدمت در یک‌ دوره‌ی ۳۰ ‌روزه خواهد بود.
اختلال:هرگونه مانعی که مطابق با شروط این توافق‌نامه در دسترسی بهره‌بردار به ‌هر یک از خدمات زیرساخت مرکز داده نور پدید آید، چنان‌چه مشمول موارد محدودیت نباشد و منتسب به ‌مرکز داده باشد، اختلال خواهد بود و مدت‌ زمان آن در محاسبه‌ی خدمات اعتباری به‌کار خواهد رفت. 

محدودیت

چنان‌چه اختلال به‌دلیل بروز هر یک از موارد زیر ایجاد شده ‌باشد، مشمول خدمات اعتباری قرار نخواهد گرفت:

۳.۱. اختلال خارج از کنترل مرکز داده باشد؛برای نمونه فاجعه‌ی طبیعی، جنگ، اعمال تروریستی، شورش، اقدام دولت، اِشکال شبکه‌ی جهانی اینترنت، شبکه‌ی ارتباطات زیرساخت، مسیریابی در شبکه‌ی سرویس‌دهندگان اینترنت به ‌بهره‌بردار و هر یک از اشکالات خارج از شبکه‌ی مرکز داده در داخل یا خارج از ایران.
۳.۲. اختلال مربوط به ‌بهره‌بردار باشد؛ برای نمونه در اثر اشتباه یا تنظیمات نادرست و یا نامناسب بهره‌بردار در پنل کاربری‌ روی داده ‌باشد، یا ناشی از مشکلات نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری بهره‌بردار یا مشکلات شبکه‌ای او، از قبیل مشکلات مربوط به ‌میزبانی تارنمای اصلی یا پهنای باند ناکافی بهره‌بردار باشد.
۳.۳. اختلال ناشی از سواستفاده‌ی بهره‌بردار باشد؛ برای نمونه به‌دلیل استفاده‌ی غیرقانونی، یا سواستفاده و بهره‌کشی بدافزارها از منابع در اختیار بهره‌بردار انجام شده باشد. هرگونه ارسال بدافزار، جعل هویت، ارسال هرزنامه، انجام هر گونه حمله و هک، انجام حملات منع سرویس و به‌طور کلی، هرگونه بهره‌برداری توام با سونیت از هر یک از محصولات زیرساخت ابری موجب قطع فوری و دایمی دسترسی بهره‌بردار به ‌این خدمات خواهد شد.
۳.۴. اختلال ناشی از اعمال مقررات «شرایط استفاده از خدمات» Terms of Service باشد؛ برای نمونه با ابلاغ دستور قانونی قطع سرویس‌دهی از سوی کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، قوه‌ی قضاییه، نهادهای بین‌المللی، یا هر یک از مراجع ذی‌صلاح انجام شده باشد.

خدمات جبران خسارت برای نقض قوانین SLA

مرکز داده موظف به ‌انجام تمام تلاش خود به‌منظور حفظ دسترسی (Uptime) ماهانه در هر یک از دوره‌های سی‌روزه برای هر یک از سرویس‌های مرکز داده، به‌جز در موارد محدودیت خواهد بود.
به هنگام بروز اختلال به‌جز در موارد محدودیت، با محاسبه‌ی مدت اختلال نسبت به ‌مجموع زمان فعال ‌بودن دسترسی در طول دوره‌ی‌ ۳۰ روزه، معادل ریالی درصدهای مندرج در جداول هر بخش زیر با توجه به‌ هزینه‌ی ماهانه‌ی بهره‌بردار برای هر محصول، در حساب کاربری بهره‌بردار منظور خواهد شد.
درصد مدت دسترسی ماهانه از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

درصد مدت دسترسی ماهانه = ( زمان دسترسی – زمان اختلال) / زمان دسترسی × ۱۰۰

شرح خدمات اعتباری مرکز داده نور به تفکیک هر محصول به شرح زیر است:

خدمات مرکز داده

اختلال به‌معنای اختلال در اتصال کاربران نهایی به سرورهای لبه‌ی مرکز داده نور برای دریافت و مشاهده‌ی محتوای بهره‌بردار است.
جدول جبران خسارت

ردیف درصد مدت دسترسی (Uptime) ماهانه‌ی نرخ جبران خسارت  
۱ ۹۹.۰۰%≤A< ۹۹.۹% ۱۰ درصد  
۲ ۹۷.۰۰%≤A< ۹۹.۰۰% ۲۰درصد  
۳ ۹۵.۰۰%≤A< ۹۷.۰۰% ۳۰ درصد  
۴ A< ۹۵.۰۰% ۵۰ درصد  
بیشنیه خدمات اعتباری

مرکز داده به هنگام احراز موارد موضوع این توافق‌نامه، صرفا به‌منظور جبران نرخ دسترسی ماهانه نسبت به ‌فعال‌سازی خدمات اعتباری براساس مبلغ ماهانه، برای مشتری اقدام خواهد کرد و هیچ‌گونه مسوولیتی درباره‌ی جبران هیچ‌یک از زیان‌ها یا منافع فوت‌شده‌ی احتمالی یا قطعی ادعایی به‌عهده نخواهد داشت. نرخ خدمات اعتباری در حالت بیشینیه، ۱۰۰درصد از مبلغ پرداختی بهره‌بردار در یک دوره‌ی ۳۰ ‌روزه، مربوط به سرویسی است که دچار اختلال شده است و تحت هیچ شرایطی از آن فراتر نخواهد رفت و شامل جبران هیچ زیان یا خسارتی به‌جز تخصیص خدمات اعتباری نخواهد شد.

درخواست و استفاده از خدمات اعتباری

برای استفاده از خدمات اعتباری، بهره‌بردار باید نسبت به ارسال نامه‌ی رسمی یا ثبت «تیکت» در سامانه‌ی پشتیبانی مرکز داده با عنوان «درخواست خدمات اعتباری» حاوی گزارش‌ها و لاگ‌های سیستمی نشان‌دهنده‌ی اختلال‌های به‌وجود آمده اقدام کند. ارسال درخواست و گزارش‌های مربوطه نهایتن تا ۲۰ روز از تاریخ بروز اختلال ضروری خواهد بود. مرکز داده تنها با رعایت مهلت یادشده، محرز شدن انتساب اختلال به ‌مرکز و خروج موضوع از شمول موارد محدودیت، نسبت به ‌تخصیص اعتبار به‌ حساب کاربری بهره‌بردار اقدام خواهد کرد. این اعتبار صرفن می‌تواند برای استفاده از هر یک از خدمات مرکز داده نور مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و به هیچ‌وجه، قابلیت تسویه‌ی ریالی یا انتقال به ‌غیر را نخواهد داشت.